Co to jest pleśń?

Pleśń jest to potoczna nazwa grzybów saprofitycznych. Zjawisko pleśnienia możemy zauważyć po charakterystycznym kożuszku pozostawianym przez pleśń. Jest on gęsty, biały lub granatowy. Ich grzybnia wyrasta na różnych związkach organicznych np. na kompoście, skórze. Osad często pojawia się także w naszych domach, upowszechnia się na ścianach, szybach i ubraniach. Rozpowszechnia się przy dużej wilgoci oraz z braku prawidłowej wentylacji.

Jak pozbyć się pleśni z mojego domu lub mieszkania?

Pleśń w naszych domach to nie błahostka. Jest ona bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Usuwaniem pleśni zajmują się specjaliści z odpowiednim sprzętem i przygotowaniem. Najpierw znajdą oni przyczynę pojawienia się grzyba, a następnie zajmą się jej usunięciem. Polecamy nabyć usługę odgrzybiania pomieszczeń, wykonaną przez profesjonalną firmę zajmującą się tym rodzajem usług. Domowe sposoby są nieskuteczne przy większych skupiskach pleśni. Pleśń nie występuje tylko i wyłącznie po zewnętrznej stronie ścian i mebli, często jej nie widzimy. Bardzo szkodliwe są wolne rodniki wytwarzane przez pleśń, nie widoczne dla naszego oka, które przemieszczają się w powietrzu. Dlatego likwidowaniem pleśni zajmują się fachowcy, którzy uzbrojeni w odpowiednią wiedzę i doświadczenie w usuwaniu i zwalczaniu pleśni oraz grzybów.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?

Ochrona przed pleśnią w naszych domach jest bardzo ważna, dlatego staramy się zapobiec powstawaniu ognisk drobnoustrojów, Aby to zrobić musimy: wietrzyć pokoje, pilnować, aby wilgotność naszego mieszkania oscylowała w granicach 30-50%. Możemy również pomalować ściany farbą zawierająca substancje pleśniobójcze lub farbą do pomieszczeń wilgotnych. Staramy się nie wytwarzać w domach zbyt dużej ilości pary wodnej. Sprawdzić czy wentylacja w naszym domu działa odpowiednio. Źródłem pleśni może być również efekt pary wodnej skraplającej się po zimnych ścianach np. w wyniku przemarzania murów. Wykonując wszystkie te zalecenia możemy czuć się bezpieczni i nie musimy martwić się ryzykiem wystąpienia pleśni w naszych domach. Możliwe jest też wykonanie testowania obecności grzybów i innych mikroskopijnych drobnoustrojów w powierzchni ścian.

Czy pleśń usuniemy na stałe?

Niestety pleśnie samemu nie usuniemy na stałe. Bez usunięcia przyczyn powstawania grzyba. Można zwalczyć grzyb pleśniowy na ścianach, jednak zarodniki nadal unoszą się w powietrzu stanowiąc dla nas zagrożenie. Użyć wtedy trzeba generatorów ozonu lub zamgławiacze ulv, w celu zdezynfekowania powietrza. Dlatego należy wynająć firmę taka, jak nasza deratyzacja-epak.pl. Zajmujemy się tym problemem profesjonalnie, z odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem w dezynfekcji i likwidacji grzybów i pleśni będących zagrożeniami. Dlatego tak ważne jest zapobiegać powstawaniu pleśni od samego początku.

Jak powinniśmy przygotować mieszkanie przed zabiegiem niwelowania grzybów?

Z mieszkania w miarę możliwości powinniśmy zdjąć firanki, rolety. Z zainfekowanych ścian powinniśmy zdjąć półki i obrazy. Z pomieszczenia wynieść zabawki, pluszaki oraz dywany. Opróżnić szafy z wszelkich używanych przez nas rzeczy. Należy również usunąć kwiaty oraz zwierzęta. Przy zmaglowaniu opryskiem ulv dobrze jest usunąć wrażliwą elektronikę.

Czy od razu po zabiegu zwalczeniu pleśni można wrócić do mieszkania?

Do mieszkania można wrócić od razu po zakończonym zabiegu i dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia. Jest on wykonywany najnowszymi metodami. Najczęściej używamy środki ekologiczne, przyjazne dla środowiska, niestanowiące zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Środki te posiadają atesty i certyfikaty. Są dopuszczone na rynek polski. W mieszkaniu nie można przebywać tylko podczas trwania zabiegu, kiedy pracują specjaliści wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony indywidualnej dezynfekują pomieszczenie.

Czy zabieg pozbywania się grzybów szkodzi zdrowiu?

Pozbywanie się pleśni nie szkodzi zdrowiu, jeśli osoby wykonujące ten zabieg są dobrze przygotowane. Bardzo ważne jest właściwe zabezpieczenie człowieka wykonującego prace przy usuwaniu grzybów i pleśni. Należy dysponować odpowiednią maską przeciw gazową z filtrem jak i kombinezonem, również pozostałymi środkami ochrony indywidualnej. W czasie prac związanych z zwalczaniem pleśni do powietrza dostaje się zwiększona ilość wolnych rodników, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka i są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób np. chorób układu oddechowego, astmy oraz licznych powikłań w kontakcie z tymi drobnoustrojami. W czasie usuwania ognisk pleśni niekiedy należy używać środków chemicznych, w których oddychanie może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Bardzo niebezpieczne są aerozole substancji chemicznych używane podczas zabiegów. Niektóre środki dezynfekujące np. chlor (w dużych ilościach) podrażniają układ oddechowy, oczy i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka bez właściwego zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej i przestrzegania odpowiednich procedur.

Jakie więc mamy korzyści po pozbyciu się pleśni przez profesjonalistów?

  • Zachowanie zdrowia, które można stracić w skutek nie usunięcia pleśni i przebywania w skażonym pomieszczeniu.
  • Przywrócenie estetycznego wyglądu mieszkania – komfort mieszkania.
  • Ochrona dzieci przed chorobami wynikającymi ze szkodliwego działania grzybów i alergii.
  • Leki na choroby wywołane pleśnią są droższe od usunięcia samego drobnoustroju.
  • Likwidujemy nieprzyjemny zapach odzieży, jak i również pomieszczeń.

Czy chcesz skutecznie pozbyć się pleśni z mieszkania lub domu?

Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60

Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:

Imię (wymagane)
Kontakt (wymagane)
Opis (wymagane)

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy hasło „Odgrzybianie Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219

Czy zajmujecie się także odgrzybianiem ścian?

Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda odgrzybianie lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie

Czy hasło „Ozonowanie Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219