Co to jest HACCP? Kogo obowiązuje?
HACCP to skrót z języka angielskiego, który możemy rozszyfrować jako Hazard Analysis and Critical Control Points, w języku polskim oznacza to Analizę zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. HACCP to rodzaj postępowania, jaki ma zapewnić analizę zagrożeń i krytycznych punktów kontrolnych, by zapewnić bezpieczeństwo żywności. Dotyczy to wszystkich etapów procesu produkcji i obrotu żywnością. Chodzi więc o uzyskanie efektu końcowego, który będzie zarówno w interesie klienta jak i producenta.
HACCP (czyli norma ISO 22000) obowiązuje wszystkie podmioty, które wytwarzają żywność, takie jak: bary, stołówki, sklepy spożywcze czy restauracje.
Systemy GHP i GMP. Co oznaczają skróty GHP i GMP?
System GHP to skrót z angielskiego, który przetłumaczyć możemy jako Good Hygienic Practice, mowa więc o Dobrej Praktyce Higienicznej. Natomiast GMP oznacza Good Manufacturing Practice, czyli tłumacząc na język ojczysty Dobre Praktyki Produkcyjne.
Chcąc zapewnić zintegrowany system bezpieczeństwa żywności, należy zadbać o realizację zasad GHP/GMP oraz o wdrożenie systemu HACCP.
GHP obejmuje swoim zakresem, obszary jakie jak: usuwanie odpadów, mycie i dezynfekcję, kontrolę obecności szkodników, kontrolę jakości wody, higienę osobistą personelu, budynki i otoczenie, maszyny, kontrolę odpadów, urządzenia czy funkcjonalność pomieszczeń. Chcąc chociażby zadbać o obszar kontroli odpadów w ramach GHP, należy m.in.:
– prawidłowo oznakować odpady
– zabezpieczyć odpady przed dostępem do gryzoni i insektów
– zatroszczyć się o to by miejsce gromadzenia odpadów, było utrzymane w czystości i porządku
GMB obejmuje natomiast obszary takie jak: procesy obróbki wstępnej i zasadniczej, transport wewnętrzny, magazynowanie i dystrybucję, bądź surowce i materiały pomocnicze. Chcąc dostosować firmę do wymogów GMP np. w odniesieniu do magazynowania żywności, powinno się m.in.:
– chronić żywność przed zanieczyszczeniem
– utrzymać czystość i porządek w magazynach
– zagwarantować właściwą temperaturę i wilgotność do przechowywania żywności
HACCP krytyczne punkty kontroli i analiza zagrożeń
Krytyczne punkty kontroli (w skrócie CCP – Critical Control Point) dotyczą procesów, operacji i miejsc, gdzie zostają podjęte środki kontrolne oraz zapobiegawcze, by zredukować określone zagrożenia. Niepodjęcie stosowanych działań, może być przyczyną skażania lub zepsucia żywności. W rezultacie, produkt końcowy może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Objęcie określonych obszarów odpowiednim nadzorem, przestrzeganie instrukcji stanowiskowej i prowadzenie dokumentacji, to wymogi związane z CCP- krytycznymi punktami kontroli, których należy przestrzegać.
Księga HACCP, czym jest i co zawiera?
Księga HACCP to z j. angielskiego Book of Hazard Analisis and Critical Control Point, a więc Księga Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Księga HACCP jest kompletną dokumentacją sanitarną. Znajdują się w niej wszelkie założenia i zasady funkcjonowania systemu. Księga HACCP stanowi więc dokument nadrzędny, gdzie zawarte są informacje odnośnie: doskonalenia systemu HACCP, kompetencji oraz zadań realizowanych przez osoby odpowiadające za wdrożenie systemu, zakresu stosowania systemu.
Wdrożenie HACCP-korzyści dla firmy i konsumenta
Wdrożenie systemu HACCP w firmie, przynosi wiele korzyści, zarówno przedsiębiorstwu jak i klientom, m.in.: zredukowane zostają straty produkcyjne, infrastruktura firmy jest zmodernizowana, skuteczniej zaspokajane są potrzeby klientów, respektowane są wymogi prawa żywnościowego, zacieśnione zostają relacje między pracownikami piastującymi różne stanowiska. Zasadniczo usprawnione zostaje zarządzanie w całym przedsiębiorstwie, co w ogólny, rozrachunku, przekłada się na wzrost zaufania nabywców.
Szkolenie HACCP. Jak zostać audytorem HACCP?
W ramach szkoleń HACCP, omawia się takie zagadnienia jak: bezpieczna żywność, rola higieny osobistej, choroby przenoszone przez żywność i wiele innych. Celem szkoleń HACPP jest wspieranie zintegrowanego system bezpieczeństwa żywności w danej firmie. Szkolenie HACCP skierowane jest do kandydatów na auditorów wewnętrznych czy też dla osób pełniących funkcje doradcze w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Deratyzacja w HACCP
Bardzo istotną kwestią poruszaną w procedurze HACCP, jest ochrona przed szkodnikami. Działanie związane z szeroko zakrojoną deratyzacją obejmuje: profilaktykę, monitorowanie obecności gryzoni, a także zwalczanie szkodników. Prowadzone są więc działania zapobiegawcze ale i interwencyjne. Skuteczna deratyzacja w HACCP to istotny element budowy zintegrowanego systemu bezpieczeństwa żywności.
Nasza firma pozwoli Ci skutecznie wdrożyć system HACCP, uczestniczymy w wielu szkoleniach by pogłębiać tematykę z obszaru analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Skorzystaj z poniższego formularza by poznać szczegóły oferty. Zaufaj specjalistom!
Pomożemy Ci we wdrożeniu HACCP w Twojej firmie
Zadzwoń! 62 501 75 60
Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60
Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?
Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219
Czy zajmujecie się także zabezpieczaniem obiektów HACCP?
Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda wdrażanie systemu HACCP lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie
Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?
Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219