Co to jest HACCP? Kogo obowiązuje?

HACCP to skrót z języka angielskiego, który możemy rozszyfrować jako Hazard Analysis and Critical Control Points, w języku polskim oznacza to Analizę zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. HACCP to rodzaj postępowania, jaki ma zapewnić analizę zagrożeń i krytycznych punktów kontrolnych, by zapewnić bezpieczeństwo żywności. Dotyczy to wszystkich etapów procesu produkcji i obrotu żywnością. Chodzi więc o uzyskanie efektu końcowego, który będzie zarówno w interesie klienta jak i producenta.

HACCP (czyli norma ISO 22000) obowiązuje wszystkie podmioty, które wytwarzają żywność, takie jak: bary, stołówki, sklepy spożywcze czy restauracje.

Systemy GHP i GMP. Co oznaczają skróty GHP i GMP?

System GHP to skrót z angielskiego, który przetłumaczyć możemy jako Good Hygienic Practice, mowa więc o Dobrej Praktyce Higienicznej. Natomiast GMP oznacza Good Manufacturing Practice, czyli tłumacząc na język ojczysty Dobre Praktyki Produkcyjne.

Chcąc zapewnić zintegrowany system bezpieczeństwa żywności, należy zadbać o realizację zasad GHP/GMP oraz o wdrożenie systemu HACCP.

GHP obejmuje swoim zakresem, obszary jakie jak: usuwanie odpadów, mycie i dezynfekcję, kontrolę obecności szkodników, kontrolę jakości wody, higienę osobistą personelu, budynki i otoczenie, maszyny, kontrolę odpadów, urządzenia czy funkcjonalność pomieszczeń. Chcąc chociażby zadbać o obszar kontroli odpadów w ramach GHP, należy m.in.:

– prawidłowo oznakować odpady

– zabezpieczyć odpady przed dostępem do gryzoni i insektów

– zatroszczyć się o to by miejsce gromadzenia odpadów, było utrzymane w czystości i porządku

GMB obejmuje natomiast obszary takie jak: procesy obróbki wstępnej i zasadniczej, transport wewnętrzny, magazynowanie i dystrybucję, bądź surowce i materiały pomocnicze. Chcąc dostosować firmę do wymogów GMP np. w odniesieniu do magazynowania żywności, powinno się m.in.:

– chronić żywność przed zanieczyszczeniem

– utrzymać czystość i porządek w magazynach

–  zagwarantować właściwą temperaturę i wilgotność do przechowywania żywności

HACCP krytyczne punkty kontroli i analiza zagrożeń

Krytyczne punkty kontroli (w skrócie CCP – Critical Control Point) dotyczą procesów, operacji i miejsc, gdzie zostają podjęte środki kontrolne oraz zapobiegawcze, by zredukować określone zagrożenia. Niepodjęcie stosowanych działań, może być przyczyną skażania lub zepsucia żywności. W rezultacie, produkt końcowy może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Objęcie określonych obszarów odpowiednim nadzorem, przestrzeganie instrukcji stanowiskowej i prowadzenie dokumentacji, to wymogi związane z CCP- krytycznymi punktami kontroli, których należy przestrzegać.

Księga HACCP, czym jest i co zawiera?

Księga HACCP to z j. angielskiego Book of Hazard Analisis and Critical Control Point, a więc  Księga Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Księga HACCP jest kompletną dokumentacją sanitarną. Znajdują się w niej wszelkie założenia i zasady funkcjonowania systemu. Księga HACCP stanowi więc dokument nadrzędny, gdzie zawarte są informacje odnośnie: doskonalenia systemu HACCP, kompetencji oraz zadań realizowanych przez osoby odpowiadające za wdrożenie systemu, zakresu stosowania systemu.

Wdrożenie HACCP-korzyści dla firmy i konsumenta

Wdrożenie systemu HACCP w firmie, przynosi wiele korzyści, zarówno przedsiębiorstwu jak i klientom, m.in.: zredukowane zostają straty produkcyjne, infrastruktura firmy jest zmodernizowana, skuteczniej zaspokajane są potrzeby klientów, respektowane  są wymogi prawa żywnościowego, zacieśnione zostają relacje między pracownikami piastującymi różne stanowiska. Zasadniczo usprawnione zostaje zarządzanie w całym przedsiębiorstwie, co w ogólny, rozrachunku, przekłada się na wzrost zaufania nabywców.

Szkolenie HACCP. Jak zostać audytorem HACCP?

W ramach szkoleń HACCP, omawia się takie zagadnienia jak: bezpieczna żywność, rola higieny osobistej, choroby przenoszone przez żywność i wiele innych. Celem szkoleń HACPP jest wspieranie zintegrowanego system bezpieczeństwa żywności w danej firmie. Szkolenie HACCP skierowane jest do kandydatów na auditorów wewnętrznych czy też dla osób pełniących funkcje doradcze w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.

 

HACCP Nadzór i wdrażanie - zwalczanie szczurów i myszy, zwalczanie much mrówek, oprysk na kleszcze i komary, zwalczanie pluskiew, dezynfekcja urzędów, dezynfekcja klimatyzacja, dezynfekcja i sprzątanie po zmarłych, gazowanie zbóż silosów magazynów, zamgławianie termiczne ulv, usuwanie roztoczy alergenów, ozonowanie mieszkań klimatyzacji, usuwanie grzybów pleśni bakterii, wdrożenie haccp punkty krytyczne, audyt biologa terenowego brc, dokumentacja haccp ghp gmp, szkolenia dla pracowników ifs haccp, sprzątanie poddaszy strychów piwnic, usuwanie odchodów gołębi i innych ptaków, sprzątanie i odkażanie po zgonach, zwalczanie roztoczy i ich alergenów, odgrzybianie, likwidacja pleśni grzybów alergenów, izolacja pozioma przy zawilgoceniu murów piwnic, osuszanie budynków i mieszkań, usuwanie wilgoci, badania laboratoryjne pleśni grzybów, pobieranie próbek z powietrza i różnych innych powierzchni

Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, by skutecznie wdrażać do firm system HACCP

Deratyzacja w HACCP

Bardzo istotną kwestią poruszaną w procedurze HACCP, jest ochrona przed szkodnikami. Działanie związane z szeroko zakrojoną deratyzacją obejmuje: profilaktykę, monitorowanie obecności gryzoni, a także zwalczanie szkodników. Prowadzone są więc działania zapobiegawcze ale i interwencyjne. Skuteczna deratyzacja w HACCP to istotny element budowy zintegrowanego systemu bezpieczeństwa żywności.

Nasza firma pozwoli Ci skutecznie wdrożyć system HACCP, uczestniczymy w wielu szkoleniach by pogłębiać tematykę z obszaru analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Skorzystaj z poniższego formularza by poznać szczegóły oferty. Zaufaj specjalistom!

 

Pomożemy Ci we wdrożeniu HACCP w Twojej firmie

Zadzwoń! 62 501 75 60

 

Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60

Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:

    Imię (wymagane)

    Kontakt (wymagane)

    Opis (wymagane)

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania

    Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

    Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219

    Czy zajmujecie się także zabezpieczaniem obiektów HACCP?

    Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda wdrażanie systemu HACCP lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie

    Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

    Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219