Drewno to często wybierany materiał konstrukcyjny i wykończeniowy domu.

Nie jest jednak zaskoczenie, jeśli pomyślimy o zaletach tego naturalnego materiału. Drewno cechuje wytrzymałość, a jego stylowy wygląd doskonale ociepla wnętrze. Zagrożeniem dla jego trwałości mogą być jednak nieproszeni goście. Dzięki skutecznej ochronie drewna przed szkodnikami można dłużej cieszyć się eleganckim wykończeniem wnętrza i trwałą konstrukcją budynku.

 

Szkodniki w drewnie – jak rozpoznać

Nie zawsze łatwo stwierdzić można czy drewno zostało zaatakowane przez szkodniki.

Kluczowa do jego diagnostyki jest obserwacja. Oznakami, które świadczą o występowaniu stworzeń to niewielkie otwory w drewnie, owady pojawiające się w pobliżu zainfekowanego elementu drewnianego oraz charakterystyczne dźwięki skrobania.

Wskazówką jest również drewniany pył, który wydobywa się z uszkodzonych powierzchni i osiada na podłodze.

 

Szkodniki w drewnie – jak zapobiegać

Szkodniki najczęściej atakują drewno w zewnętrznej konstrukcji, bywa jednak, że jako miejsce swojej bytności wybierają meble, boazerię lub drewniany parkiet.

Często do wnętrza dostają się przypadkiem, przyniesione wraz z drewnem kominkowym.

Szkodniki drewna kominkowego naruszają jego strukturę, poprzez drążenie w nim tuneli. W efekcie drewno traci swoją wartości opałową. Innym negatywnym skutkiem występowania szkodników w drewnie kominkowym, jest możliwość rozprzestrzenianie się owadów na inne konstrukcje drewniane.

Z tego względu najlepszym sposobem na zapobieganie niszczenia stolarki i konstrukcji drewnianej jest profilaktyka. Przed przyniesieniem do domu drewna należy sprawdzić, czy jest zdrowe i niezainfekowane przez robactwo leśne. Drewno na opał nie powinno długo zalegać w lesie i pochodzić z rozbiórki starych domów. Komfortowe warunki do rozwoju owadów stanowią drewna miękkie, z młodych drzew oraz złej jakości. Szkodniki atakują także drewno stare, zagrzybione, zapleśniałe oraz wilgotne. Z tych względów warto zapobiegać występowaniu wilgoci w budynku oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia.

 

Jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami?

Oprócz działań profilaktycznych, dla skutecznej ochrony materiału drewnianego przed owadami niezbędne jest jego chemiczne zabezpieczenie. Impregnacja drewna zwiększa jego odporność na czynniki zewnętrzne, w tym na ataki szkodników.

Drewno zaimpregnować można metodą powierzchniową, nasycając preparatem drewno do głębokości 10 mm, lub metodę impregnacji głębokiej, w której substancja wprowadzona zostaje na głębokość powyżej 10 mm. Preparaty stosowane na szkodniki w drewnie to np. Xilix gel, który jednocześnie impregnuje i chroni drewno, oraz eliminuje istniejące już szkodniki.

 

Profilaktyka oraz ochrona drewna specjalistycznymi preparatami to skuteczne środki zabezpieczające drewno przed szkodnikami, dzięki którym drewniane konstrukcje dłużej będą cieszyć właścicieli swoim naturalnym pięknem.

Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60

Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:

    Imię (wymagane)

    Kontakt (wymagane)

    Opis (wymagane)

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania

    Czy hasło „Odgrzybianie Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

    Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219

    Czy zajmujecie się także odgrzybianiem ścian?

    Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda odgrzybianie lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie