Czym jest osuszanie?

Osuszanie ścian jest to jedna z profesjonalnych metod usuwania wilgoci z naszych domów. Zawilgocenie mieszkania może wynikać ze złego wietrzenia mieszkania, uszkodzonej wentylacji lub rur, podejścia wód gruntowych, a także sporej ilości deszczów oraz powodzi. Mogą to być również wady budowlane, których sami nie jesteśmy w stanie wykryć.

 

Czy coś trzeba zrobić przed samym zabiegiem osuszania?

Tak. Na samym początku trzeba zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się osuszaniem mieszkań. Najpierw zostaną zrobione badania, którymi określi się poziom zawilgocenia mieszkania oraz czy w naszym domu znajdują się szkodliwe dla nas alergeny grzybów i pleśni. Następnie firma wykona usługę osuszania zależną od tego, jaki to jest rodzaj wilgoci.

 

Jakie znamy metody usuwania wilgoci?

Osuszanie nieinwazyjne (sztuczne), może to być:

 • Nagrzewanie – osuszanie gorącym powietrzem polega na nagrzewaniu ścian urządzeniami nagrzewczymi. Podwyższają one temperaturę danego pomieszczenia oraz temperaturę znajdujących się w nim ścian. Dzięki temu wilgoć w ścianach stopniowo paruje. Bardzo ważne jest usunięcie powstałej pary wodnej na zewnątrz. Niestety nie jest to doskonały sposób na pozbycie się wilgoci, ponieważ nie wyparuje ona cała. Jej część może przesunąć się w głębsze struktury ściany.
 • Mikrofalowe – podobny proces niwelowania wilgoci do osuszania mieszkania gorącym powietrzem. W celu usunięcia wilgoci z głębszych struktur ściany używa się generatora. Wilgoć ukrywająca się w ścianie zamienia się w parę wodną, następnie się skraplając. Jest to dość niebezpieczna metoda osuszania ścian, dlatego fachowcy nie powinni przebywać długo w tym pomieszczeniu.
 • Kondensacyjne – metoda usuwania wilgoci, w której używamy parownika. Osuszone powietrze skrapla się w postaci pary wodnej. Kondensat zmniejsza temperaturę skroplonej pary wodnej, a wilgoć z murów mieszkania odparowuje. Powietrze zasysane jest przez parownik i tam następuje jego kondensacja. Kondensat zbierany jest w odrębnych pojemnikach, z których pompy odprowadzają go najczęściej do kanalizacji. Taką operacje możemy stosować w temperaturze oscylującej od 0 do 40ºC. Najbardziej korzystną temperaturą do tej metody będzie 25ºC.
 • Adsorpcyjne – jeden z sposobów osuszania powietrza i ścian. Polega na osuszaniu za pomocą urządzenia adsorpcyjnego, w którym znajduje się np. żel krzemionkowy. Wilgotne powietrze zostaje wchłonięte przez maszynę. Następnie wilgoć zostaje usunięta przez podgrzanie powietrza. Po tym zabiegu ciepłe, odwilgocone powietrze z powrotem zostaje wydalone do pomieszczenia.

Osuszanie inwazyjne:

 • Podcinanie murów budynku – usuwanie wilgoci z murów, poprzez wycięcie szczeliny w ścianie i w jej miejsce położenie materiału nierdzewnego. Do skutecznego wykonania takiego zabiegu, należy wynająć specjalistyczną firmę, która z odpowiednim sprzętem oraz sporym doświadczeniem zajmie się tym zabiegiem.
 • Termoiniekcja – metoda osuszania ścian, w której musimy wywiercić otwory, do których wdmuchiwane jest suche, o określonej temperaturze powietrze. Następnie do wywierconych i osuszonych dziur wkładamy środek do iniekcji. Jest to bardzo szybka i skuteczna metoda usuwania wilgoci ze ścian w naszym domu.
 • Elektroiniekcja – metoda pozbywania się wilgoci wykorzystująca stały prąd do podgrzania wilgoci znajdująca się wewnątrz naszych ścian.
 • Iniekcja grawitacyjna i ciśnieniowa – sposoby osuszania, w których musimy wywiercić otwory w naszych ścianach (metody różnią się stopniem nachylenia oraz średnicą otworów).
 • Iniekcja krystaliczna – nie tylko zwalczamy wilgoć z ścian w naszych domach, ale i szkodliwe gazy, które powstają. Aby wykonać tego typu osuszanie wilgotność w naszych ścianach musi być naprawdę duża, dlatego do wywierconych otworów dodatkowo wtłacza się wodę. Dopiero po tych czynnościach możemy użyć preparat aktywacyjny wraz z cementem portlandzkim. Jest to najdokładniejsza metoda pozbywania się wilgoci z naszych murów i do jej wykonania potrzebna jest profesjonalna firma.

Kiedy powinniśmy się zainteresować zabiegiem osuszania ścian naszych domów i mieszkań?

Problem zawilgocenia murów naszych lokali jest naprawdę poważną sprawą. Bagatelizując ten problem, możemy być narażeni na nieprzyjemne konsekwencje. Widząc ślady wilgoci na naszych ścianach należałoby wynająć fachowców, którzy usuną wilgoć z naszych ścian. Innymi oznakami, które mogą nas zaniepokoić są np. nieprzyjemny zapach w naszym mieszkaniu, poprawa naszego zdrowia po dłuższej nieobecności w naszym mieszkaniu.

 

Co się stanie, kiedy nie pozbędziemy się wilgoci z naszego domu?

Oprócz nieestetycznego wyglądu naszych ścian i nieprzyjemnego zapachu, który będzie unosił się po naszym mieszkaniu mogą pojawić się u nas alergeny grzybów i pleśni. Są one bardzo groźne dla naszego organizmu i mogą wywołać u nas choroby alergiczne. Alergeny mogą zapoczątkować u nas astmę, atakującą nasz układ oddechowy, może to też być zapalenie spojówek czy zapalenia skóry.

 

Jakie będziemy mieli korzyści po osuszeniu naszego mieszkania?

 • Pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z naszego domu;
 • Wygląd naszych ścian będzie przyjemny dla naszego oka;
 • Oszczędzimy pieniądze na ewentualne leczenie chorób, które mogą spowodować alergeny roztoczy i grzybów pleśniowych powstające od zbyt dużej wilgoci w naszych mieszkaniach;
 • Poprawa naszego stanu zdrowia;
 • Oddychanie świeżym, niezainfekowanym powietrzem.

Czy w twoim mieszkaniu występuje wilgoć, której chcesz się pozbyć?

Jeśli tak, skontaktuj się z Nami!

62 501 75 60

 

 

Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60

Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:

  Imię (wymagane)

  Kontakt (wymagane)

  Opis (wymagane)

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  Czy hasło „Odgrzybianie Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

  Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219

  Czy zajmujecie się także odgrzybianiem ścian?

  Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda odgrzybianie lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie

  Czy hasło “Ozonowanie Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

  Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219