Przed otworzeniem działalności gastronomicznej należy pamiętać o wymaganiach higieniczno -sanitarnych dotyczących warunków przechowywania, produkcji i sprzedaży środków spożywczych.
Poniżej przedstawiamy podstawy prawne, którym podlega gastronomia:
- Rozporządzenie nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 w sprawie higieny środków spożywczych.
- Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 26.04.2004 w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze. (Dz.U. nr 104 poz.1096).
- Ustawa o z dnia 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia ( Dz.U. nr 171 poz.1225 z 27.09.2006) zastępująca ustawę z 11 maja 2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia
- Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Obowiązkowa deratyzacja
Kwiecień to czas przeprowadzenia deratyzacji. Obowiązek dokonania deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami.
Przypominamy, że deratyzacja jest przeprowadzana zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Kalisza (Uchwała nr XXIX/380/2012 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 29 listopada 2012). jest obowiązkowa i ma zapobiec powstawaniu chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez gryzonie, w szczególności szczury i myszy.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami.
Preparaty należy wyłożyć w szczególności w węzłach ciepłowniczych, przyłączach, korytarzach, pomieszczeniach piwnicznych, zsypach i komorach zsypowych, osłonach śmietnikowych, pomieszczeniach produkcyjnych i magazynach.
Powszechna akcja deratyzacyjna
Powszechna akcja deratyzacyjna ogłaszana jest przez prezydentów miast dwa razy do roku: na wiosnę i na jesień. Obwieszczenie to obliguje wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości do wyłożenia trutek na gryzonie w administrowanych obiektach w określonym terminie oraz zebranie po akcji padliny i resztek trutek oraz przekazanie ich do utylizacji.
Podstawy prawne
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z:
- art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 05.12.2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
- uchwały Rady Miasta lub Gminy właściwej dla lokalizacji nieruchomości
Sankcje za niewykonanie obowiązkowej deratyzacji wynikają z:
- art. 10 ust. 2a z dnia 13.09.1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
- art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 05.12.2008r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób u ludzi