Co to jest nornica?

Nornica – to pospolity szkodnik ogrodowy.  Podkopuje rośliny od dołu i obgryza ich korzenie. W efekcie rośliny wysychają, czego powodem są ich obnażone, zniszczone korzenie.

Nornice nie robią kopców, jak krety.  Tworzą dziury, często  kilka czy kilkanaście obok siebie. Te gryzonie ryją dosyć płytko pod ziemią, z reguły na głębokość 5–15 centymetrów. Budują labirynty pod ziemią. W korytarzach zakładają gniazda z mchu i trawy. Mysz polna nie robi aż tak dużych kanałów, jak nornica.

Czym zwalcza się nornicę?

Trutki – nasączone chemikaliami ziarna zbóż, np. pszenicy są skuteczne w pozbyciu się nornic. Trutki jednak uśmiercają te szkodniki. Łagodniej natomiast działa karbid. Wypłoszy nornice, ale ich nie zabije. Należy włożyć kilka grudek karbidu do nory i zakroplić wodą. Wtedy pod wpływem kontaktu karbidu z wodą wydziela się acetylen. Ten gaz powoduje wyniesienie się nornicy z swojej nory. Są to jednak domowe sposoby i nie zawsze skuteczne. Profesjonalne firmy stosują inne metody i używają specjalnych środków ogólnodostępnych.

Czym zwalcza się krety?

Sposoby zwalczania kretów i nornic mogą się od siebie różnić. Krety są pod ochroną. Co zrobić, gdy jednak nie potrafimy odróżnić, które ze szkodników wyrządzają szkody w naszym ogrodzie lub wydaje nam się, że mamy do czynienia zarówno z kretem, jak i z nornicą? W takich sytuacjach warto wybrać najlepszą metodę, skuteczną zarówno wobec kretów, jak i nornic.

Dobrym przykładem jest preparat, stosowany poprzez oprysk, który działa odstraszająco zarówno na krety, jak i na nornice. W składzie preparatu znajdziemy substancje naturalne, otrzymywane z roślin, takie jak: olej rycynowy (otrzymywany z rącznika pospolitego), olejek lawendowy i ekstrakt z czosnku pospolitego. Bazą są tu zatem rośliny odstraszające krety i nornice, a otrzymane z nich wyciągi są bezpieczne do stosowania w ogrodzie.

Różnice między kretem a nornicą?

Nornica –  jest bardzo podobna do myszy polnej, jednak różni się od nich wyglądem oraz nawykami. Nornica nie robi kopców.

Nornica natomiast jest roślinożerna. W skład jej diety  wchodzą korzenie, bulwy i kłącza roślin. Jej pokarmem stają się niestety warzywa. Dzięki umiejętności wdrapywania się na rośliny, zjada również owoce. Zimą, gdy brakuje pokarmu, często obgryza korę z pni i gałęzi drzew, powodując w ten sposób duże szkody. Zatem nornica niszczy rośliny, poprzez obgryzanie i zjadanie ich części.

Kret – jest drapieżnikiem, a główną część jego diety stanowią dżdżownice, które sprytnie unieruchamia i składuje w swojej „spiżarni”. Nie podgryza więc korzeni roślin i poza niszczeniem powierzchni trawnika, nie wyrządza w ogrodzie żadnych szkód.