Jak przygotować mieszkanie/dom/budynek do zabiegu odpluskwiania?

 

Wszystkie poniżej przedstawione czynności, wykonane zgodnie z zaleceniami, sprawią, że zabieg odpluskwiania będzie skuteczniejszy oraz będzie przebiegał sprawniej.

PAMIĘTAJ : Pluskwa jest wyjątkowo trudnym szkodnikiem do zwalczenia.

Dlatego tak ważne jest aby dostosować się do zalecanych czynności.

 

Gdzie szukać pluskwy ???

• pod listwami przypodłogowymi

• za obrazami, plakatami, zegarami

• w ubraniach, zasłonach, dywanach

• łóżkach, fotelach, kanapach, materacach

• zabawkach

• w pościeli, prześcieradłach, piżamach

 

Jak przygotować mieszkanie przed zabiegiem ???

1. Przed przystąpieniem do zabiegu zalecane jest dokładne odkurzenie całego mieszkania, wszystkich zakamarków, dywanów, dywaników jak i również kanap, łóżek, materacy( szczególnie chodzi o zagięcia szwów np. materaca). W ten sposób szkodniki zostaną pobudzone i zaczną wychodzić na zewnątrz co pozwoli łatwiej odnaleźć miejsca ich bytowania. Po zakończonym odkurzaniu worek z odkurzacza włożyć do worka foliowego i wynieść na śmietnik.

2. Zaleca się odkręcenie gniazdek, listew przypodłogowych, rozkręcenie wszystkich możliwych elementów ruchomych (takich jak boki łóżek, kanap, itp.). Zdjęcie obrazów, zegarków oraz innych ozdób ze ścian.

3. Należy zdjąć z łóżek, wersalek oraz kanap : prześcieradła, pościele, narzuty, piżamy, koce. Wszystko delikatnie zapakować do worka np. na śmieci tak by były szczelnie zamknięte. Po zabiegu wszystkie zapakowane wcześniej rzeczy dokładnie wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60C (przy takiej temperaturze giną pluskwy w każdym stadium rozwoju)

4. Trzeba pamiętać o ubraniach znajdujących się w całym zainfekowanym mieszkaniu. Wszystkie znajdujące się w pomieszczeniach rzeczy również spakować do worka na śmieci i szczelnie zamknąć. Proszę nie zapomnieć o firanach, zasłonach one również muszą być szczelnie zamknięte. Jeśli chodzi o materiałowe rolety w oknach najlepiej je wyrzucić. A resztę pozostawionych rzeczy dokładnie po zabiegu umyć lub wyprać jeśli jest to możliwe.

5. Zabawki( pluszami, klocki autka, lalki itp.) oraz wszystkie rzeczy z którymi dzieci mają kontakt zaleca się również spakować do szczelnie zamkniętego worka. Po zabiegu dokładnie wyprać w 60 st C i/lub dokładnie umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu np. płyn do mycia naczyń.

6. Urządzenia RTV oraz AGD odłączyć od gniazda prądu, powycierać i dokładnie zabezpieczyć folią np. spożywczą. Zaleca się takie działania ze względu, że środek na pluskwy aplikowany jest w formie oprysku, który mógłby uszkodzić pozostawione w mieszkaniu sprzęty.

7. Jeśli to możliwe wszystkie meble odsunąć na odległość ok. 50-60 cm – pozwoli to na dokładniejsze opryskanie mieszkania i miejsc newralgicznych (trudnodostępnych).

8. Dokładnie zabezpieczyć wszystkie produkty spożywcze np. chowając je w worki foliowe do szafek. W razie pozostawienia produktów spożywczych podczas zabiegu- wyrzucić. Po zabiegu koniecznie zmyć wszystkie powierzchnie blatów, stołów mających kontakt z pożywieniem po zabiegu .

9. Jeżeli pluskwy występują również w łazience, koniecznie trzeba zabezpieczyć ( szczoteczki, maszynki do golenia, oraz inne przedmioty higieny osobistej) wkładając je do foliowych worków oraz usunąć z pomieszczenia przed zabiegiem.

10. Jeśli w mieszkaniu również mieszka „zwierzak”- zabrać go ze sobą a jego klatkę –uprzednio sprzątnąć i zabezpieczyć chowając do worka foliowego. Miski, karmy, pojemniki na wodę dobrze zabezpieczyć i schować.

11. Przedmioty które mają zostać wyrzucone dokładnie zawinąć w folie lub worki i wynieść na śmietnik. Owinięcie folią lub szczelne zamknięcie w workach uniemożliwi migracje pluskwy np. do innych mieszkań.

 

Co po zabiegu zawalczenia pluskwy domowej ???

• Okres karencji 24 h ( w tym czasie nie można korzystać z pomieszczeń ani w nich przebywać).

• Po 24 godzinach dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia tak aby usunąć pozostałości zapachu oprysku użytego do dezynfekcji.

• Jeżeli w pomieszczeniach przebywają dzieci do lat 3 PAMIETAJ! – dokładnie umyj podłogę nawet kilkukrotnie po wykonanym zabiegu.

• Natomiast jeśli w mieszkaniu nie przebywają dzieci oraz zwierzęta domowe, nie ma konieczności mycia od razu po wykonanym zabiegu ( podłogi nie myc ok. 7 dni ) Wszystkie pozostawione podczas zabiegu meble, blaty urządzenia dokładnie umyć gorącą wodą z detergentem np. płynem do mycia naczyń, przed użyciem.

• Podłogi, listwy przypodłogowe , karnisze, okna , wszelkie ozdoby ze ścian dokładnie pomyć również gorąca woda z detergentem po okresie karencji.

• W razie pozostawienia produktów spożywczych w trakcie zabiegu –wyrzucić

• Wszystkie przedmioty użytku codziennego (talerze, kubki, sztućce, czajniki, dokładnie umyć.

• Powierzchnie np. łóżek, materacy, foteli, kanap dokładnie po raz 2 odkurzyć i przetrzeć wilgotna ścierka z detergentem.

• Pamiętać aby na kanapę, lóżko, fotel, wersalkę założyć czysty koc lub narzutę aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z opryskanym przedmiotem przez pierwsze 5 dni.

• Ubrania, pościele, poszewki, koce, prześcieradła, narzuty, zabawki dokładnie wyprać w temperaturze 60 C – taka wystarczy do zabicia pluskwy w każdym stadium jej rozwoju.

Pomożemy Ci rozwiązać problem karaczanów, wejdź w link i wypełnij formularz!

Przeczytaj również w jaki sposób przygotować mieszkanie do zabiegu zwalczania karaczanów, wejdź https://deratyzacja-epak.pl/karaczan-przygotowanie-mieszkania-do-zabiegu/

ZALECA SIĘ POWTÓRZENIE ZABIEGU MIEDZY 2-3 TYGODNIEM OD DATY WYKONANEGO ZABIEGU.

Aby mieć pewność ze problem nie powróci.