Jak przygotować mieszkanie/dom/budynek do zabiegu odpluskwiania?

 

Wszystkie poniżej przedstawione czynności, wykonane zgodnie z zaleceniami, sprawią, że zabieg odpluskwiania będzie skuteczniejszy oraz będzie przebiegał sprawniej.
PAMIĘTAJ : Pluskwa jest wyjątkowo trudnym szkodnikiem do zwalczenia.
Dlatego tak ważne jest, aby dostosować się do zalecanych czynności.

 

Gdzie szukać pluskwy ?

 • pod listwami przypodłogowymi
 • za obrazami, plakatami, zegarami
 • w ubraniach, zasłonach, dywanach
 • łóżkach, fotelach, kanapach, materacach
 • zabawkach
 • w pościeli, prześcieradłach, piżamach
 • w posłaniach zwierząt domowych
Pluskwa - przygotowanie mieszkania do zabiegu - zwalczanie szczurów i myszy, zwalczanie much mrówek, oprysk na kleszcze i komary, zwalczanie pluskiew, dezynfekcja urzędów, dezynfekcja klimatyzacja, dezynfekcja i sprzątanie po zmarłych, gazowanie zbóż silosów magazynów, zamgławianie termiczne ulv, usuwanie roztoczy alergenów, ozonowanie mieszkań klimatyzacji, usuwanie grzybów pleśni bakterii, wdrożenie haccp punkty krytyczne, audyt biologa terenowego brc, dokumentacja haccp ghp gmp, szkolenia dla pracowników ifs haccp, sprzątanie poddaszy strychów piwnic, usuwanie odchodów gołębi i innych ptaków, sprzątanie i odkażanie po zgonach, zwalczanie roztoczy i ich alergenów, odgrzybianie, likwidacja pleśni grzybów alergenów, izolacja pozioma przy zawilgoceniu murów piwnic, osuszanie budynków i mieszkań, usuwanie wilgoci, badania laboratoryjne pleśni grzybów, pobieranie próbek z powietrza i różnych innych powierzchni

Jak przygotować mieszkanie przed zabiegiem ?

 1. Przed przystąpieniem do zabiegu zalecane jest dokładne odkurzenie całego mieszkania, wszystkich zakamarków, dywanów, dywaników jak i również kanap, łóżek, materacy (należy zwrócić szczególną uwagę na zagięcia szwów np. materaca). W ten sposób szkodniki zostaną pobudzone i zaczną wychodzić na zewnątrz, co pozwoli łatwiej odnaleźć miejsca ich bytowania. Po zakończonym odkurzaniu worek z odkurzacza włożyć do worka foliowego i wynieść na śmietnik.
 2. Zaleca się odkręcenie gniazdek, listew przypodłogowych, rozkręcenie wszystkich możliwych elementów ruchomych (takich jak boki łóżek, kanap, itp.). Zdjęcie obrazów, zegarków oraz innych ozdób ze ścian.
 3. Zabawki (pluszami, klocki autka, lalki itp.) oraz wszystkie rzeczy, z którymi dzieci mają kontakt zaleca się spakować do szczelnie zamkniętego worka i niezwłocznie po zabiegu dokładnie wyprać w 60 st C i/lub dokładnie umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu np. płyn do mycia naczyń – pod warunkiem, że mamy pewność, iż nie znajdują się w nich pluskwy
 4. Urządzenia RTV oraz AGD odłączyć od źródła prądu, można je powycierać i dokładnie zabezpieczyć folią np. spożywczą. Zaleca się takie działania ze względu, że środek na pluskwy aplikowany jest w formie oprysku, który mógłby uszkodzić pozostawione w mieszkaniu sprzęty.
 5. Jeśli to możliwe wszystkie meble odsunąć na odległość ok. 50-60 cm – pozwoli to na dokładniejsze opryskanie mieszkania i miejsc newralgicznych (trudnodostępnych).
 6. Dokładnie zabezpieczyć wszystkie produkty spożywcze np. chowając je w worki foliowe do szafek lub w zamknięte pojemniki. W razie pozostawienia produktów spożywczych podczas zabiegu należy je bezwzględnie wyrzucić, gdyż narażone były na działanie preparatu. Po zabiegu koniecznie zmyć wszystkie powierzchnie blatów, stołów mających kontakt z pożywieniem po zabiegu.
 7. Jeżeli pluskwy występują również w łazience, koniecznie trzeba zabezpieczyć ( szczoteczki, maszynki do golenia, oraz inne przedmioty higieny osobistej) wkładając je do foliowych worków oraz usunąć z pomieszczenia przed zabiegiem.
 8. Jeśli w mieszkaniu również mieszka zwierzę domowe należy zabrać go ze sobą a jego klatkę –uprzednio sprzątnąć i zabezpieczyć chowając do worka foliowego, w przypadku większych zwierząt należy po zabiegu wyprać wszystkie koce, posłanie lub wymienić na nowe. Miski, karmy, pojemniki na wodę dobrze zabezpieczyć i schować, po zabiegu bezwzględnie należy je umyć w ciepłej wodzie z detergentem.
 9. Przedmioty które mają zostać wyrzucone dokładnie zawinąć w folie lub worki i wynieść na śmietnik. Owinięcie folią lub szczelne zamknięcie w workach uniemożliwi migracje pluskwy np. do innych mieszkań.
 10. Jeśli w którymkolwiek pomieszczeniu znajduje się piec gazowy lub jakiekolwiek urządzenie z otwartym ogniem – należy je wyłączyć. W trakcie zabiegu rozpylany jest środek, który nie może mieć styczności z ogniem,

Co po zabiegu zawalczenia pluskwy domowej ?

Okres karencji 24 h (w tym czasie nie można korzystać z pomieszczeń ani w nich przebywać) !

 • Po 24 godzinach dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia tak, aby usunąć pozostałości zapachu oprysku użytego do dezynfekcji, minimalny czas wietrzenia to 2 godziny.
 • Jeżeli w pomieszczeniach przebywają dzieci do lat 3 oraz zwierzęta domowe PAMIĘTAJ! – dokładnie umyj podłogę nawet kilkukrotnie po wykonanym zabiegu!!
 • Jeśli w mieszkaniu nie przebywają dzieci oraz zwierzęta domowe, nie ma konieczności mycia od razu po wykonanym zabiegu ( podłogi nie myć ok. 10 dni lub dłużej ) Wszystkie pozostawione podczas zabiegu meble, blaty urządzenia dokładnie umyć gorącą wodą z detergentem np. płynem do mycia naczyń – po upływie 10 dni.
 • W razie pozostawienia produktów spożywczych w trakcie zabiegu – wyrzucić
 • Wszystkie przedmioty użytku codziennego pozostawione na wierzchu (talerze, kubki, sztućce, czajniki) dokładnie umyć.
 • Pamiętać, aby na kanapę, łóżko, fotel, wersalkę założyć czysty koc lub narzutę, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z opryskanym przedmiotem przez pierwsze 7 dni.
 • Ubrania, pościele, poszewki, koce, prześcieradła, narzuty, zabawki dokładnie wyprać w temperaturze 60°C – taka wystarczy do zabicia pluskwy w każdym stadium jej rozwoju.
 • Po drugim zabiegu – Powierzchnie np. łóżek, materacy, foteli, kanap dokładnie po raz 2 odkurzyć i przetrzeć wilgotna ścierka z detergentem – jeśli producent mebli dopuszcza ten sposób czyszczenia powierzchni

Pomożemy Ci rozwiązać problem karaczanów, wejdź w link i wypełnij formularz!

Przeczytaj również, w jaki sposób przygotować mieszkanie do zabiegu zwalczania karaczanów, w artykule “Karaczan – przygotowanie mieszkania do zabiegu”.

Aby mieć pewność, że problem nie powróci.

ZALECA SIĘ POWTÓRZENIE ZABIEGU MIEDZY 2-3 TYGODNIEM OD DATY WYKONANEGO ZABIEGU – ponieważ żadne dostępne na rynku środki nie działają na składane przez pluskwy jaja.

Pomożemy Ci
Zadzwoń! 62 501 75 60

Zostaw do siebie kontakt, skontaktujemy się:

  Imię (wymagane)

  Kontakt (wymagane)

  Opis (wymagane)

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

  Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219

  Czy zajmujecie się także zabezpieczaniem obiektów HACCP?

  Tak, wykonujemy także usługi w tym zakresie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie opisującej jak wygląda wdrażanie systemu HACCP lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie

  Czy hasło “Zwalczanie szkodników Kalisz” oznacza, że pracujecie tylko na terenie Kalisza?

  Mamy swoją siedzibę w Kaliszu, jednak nie oznacza to że pracujemy tylko i wyłącznie na terenie tego Miasta. Naszą pracę wykonujemy w Kaliszu i okolicach a w przypadku większych zleceń skłonni jesteśmy dojechać do bardziej oddalonych miejsc. W celu uzgodnienia szczegółów naszej współpracy zachęcamy do kontaktu z nami mailem biuro@epak.com.pl lub telefonicznie +48 601 795 219